Distrikt 2350

Grundades söndag 22 maj 2022
Distrikt 2350 - Charternummer

Distrikt 2350 i Rotary med 60 klubbar

Rotary är världens största yrkesnätverk som gör humanitära insatser. Det finns drygt 35 000 Rotaryklubbar världen över med över 21 000 medlemmar i Sverige. Det är en politiskt och religiöst obunden organisation som grundades 1905. Vårt motto är osjälviskt tjänande utifrån kärnvärden; gemenskap, integritet, mångfald, hjälparbete och ledarskap.

Distrikt 2350 i Rotary med 60 klubbar är landets största, och omfattar centrala och norra Stockholms län, Norrtälje, Enköping, Sigtuna, Uppsala, Knivsta och Östhammar. Antalet medlemmar i distriktet är ca 2 600. Distriktets uppgift är att entusiasmera, stötta klubbarnas verksamhet och utgöra en kontaktlänk mellan de olika delarna.  Några av de prioriterade uppgifterna är yrkesnätverk och integration. Distriktet med guvernören i spetsen ska även förvalta och utveckla de projekt som Rotary driver, däribland Rotary Peace Center vid Uppsala universitet och internationellt arbetet med polio- och fattigdomsbekämpning, som exempelvis End Polio Now.

Dessa klubbar ingår i Distrikt 2350. Klicka på klubbens namn så går det en länk direkt till klubbens egen hemsida.

KlubbPlatsTid

RC Arlanda Märsta

Clarion Hotel Arlanda Airport
Tornvägen 2
Tis 07:30
RC Danderyd
Cedergrenska Tornet
Kungsvägen 2
Fre 07:30
RC Djursholm

Djursholms golfklubb
Hagbardsvägen 1

Fre 11:30
RC Djursholm Svitiod

Djursholms golfklubb
Hagbardsvägen 1

Ons 07:30
RC Ekerö
Väringgårdens Kök och Bar
Jungfrusundsvägen 6
Ons 18:00
RC Enköping
Hotell Park Astoria
Kyrkogatan 7
Mån 12:00
RC Enköping-Trögden
Best Western Park Astoria
Kyrkogatan 7
Tors 12:00
RC Enköping-Vårfru
Best Western Hotel Park Astoria
Kyrkogatan 7
Fre 07:00
RC Håbo
Kalmarsands restaurang
Kalmarsandsvägen 2 D
Mån 12:00
RC Järfälla
Restaurang Sjökanten
Bruttovägen 1A
Ons 12:15

RC Järfälla-Kvarnen

Restaurang Sjökanten
Bruttovägen 1A, grind H
Fre 12:00
RC Knivsta
Centrum för Idrott och Kultur, CIK, Parkvägen 31 A
Fre 12:30
 Lidingö
Lidingö stadshus
Stockholmsvägen 50
Fre 11:30
RC Lidingö Milles
Skogshem och Wijk
Hustegavägen 1
Fre 07:30
RC Lidingö-Långängen
Skogshem o Wijk
Hustegavägen
Mån 12:00
RC Norrtälje
SS Norrtelje, Hamnplan 1Tors 12:00
RC Sigtuna
Sigtunastiftelsen
Manfred Björkquists Allé
Mån 12:00
RC Sollentuna
Edsbacka Krog
Sollentunavägen 220
Ons 12.00
RC Sollentuna-Tureberg
Edsbacka Krog
Sollentunavägen 220
Tor 12.00
RC Solna Haga
Hotell Park Inn Solna
Hotellgatan 11
Fre 12:15
RC Stockholm
Grand Hôtel
Södraa Blasieholmshamnen 8
Tis  11:45
RC Stockholm Brommaplan
Famnen
Stopvägen 120
Fre 07:30
RC Stockholm City
Odd Fellow-huset
Västra Trädgårdsg. 11A
Tis 12:00
RC Stockholm City Första Frukost
Scandic Anglais
Humlegårdsgatan 23
Tis 07:15
RC Stockholm Downtown
Blasieholmens Restaurant och Konferens
Blasieholmsgatan 4C
Fre  07:30
RC Stockholm Gamla Stan
T.v. Mårten Trotzig (Den Gyldene Freden fn stängt)
Västerlånggatan 79
Mån 17.00
RC Stockholm Global City
Teams or members workplaces
Text +46708841400 to inquire meeting adr
Ons 19:00
RC Stockholm International

Hotel Hellsten, Luntmakargatan 68

Tors 18:00-19:30
RC Stockholm Kungsholmen Frukost
Marriott Courtyard
Rålambshovsleden 50
Fre 07:45
RC Stockholm Kungsträdgården
Odd Fellow-huset
Västra Trädgårdsgatan 11A
Mån 12:00
RC Stockholm StrandBank Hotel, Arsenalsgatan 6
To 07:30
RC Stockholm Östermalm
Cafe Blond
Kungstensgatan 6
Viktor Rudbergs Gymnasium
Fre 07:30
RC Stockholm-Bromma
Sjöpaviljongen
Tranebergs strand 4
Tors 12:15 
RC Stockholm-Djurgården
Odd Fellows
Västra Trädgårdsgatan 11 A
Fre 11:45
RC Stockholm-Humlegården
Odd Fellow-huset
Västra Trädgårdsgatan 11A
Ons 12:00
RC Stockholm-Sergel
Odd Fellow-huset
Västra Trädgårdsgatan 11 A
Fre 11:45
RC Stockholm-Spånga
Spånga Folkan
Spångavägen 353
Ons 11:45
RC Stockholm-Vasaborgen
Odd Fellow-huset
Västra Trädgårdsgatan 11A
Tor 11:45
RC Stockholm-Vällingby
Riddersviks Herrgård
Riddersviks Allé 11
Tis 12:00
RC Stockholm-Västerled
Sjöpaviljongen
Tranebergs Strand 4
Mån 12:15
RC Stockholms Västra
Odd Fellow Huset
Västra Trädgårdsgatan 11A
Ons 12:00
RC Sundbyberg
Restaurang Eatery
Järnvägsgatan 20
Fre 12:15
RC Täby
Enebybergs Gård
Rosenvägen 39
Fre 12:00
RC Täby Jarlabanke
Enebybergs Gård (och via Zoom)
Rosenvägen 39
Ons 07:15
RC Täby-Attunda
Triften
Enebybergs Gård
Rosenvägen 39
Mån 12:00

RC Upplands-Bro

Golfrestaurangen i Kungsängen
Garpebodavägen 1
Fre 12:00
RC Uppsala
Kungsängsliljans restaurang
Östra Ågatan 73
Ons
12:00
RC Uppsala Aros
Hotell Duvan
Dragarbrunnsgatan 69
Fre
07:30
RC Uppsala Glunten
Hotell Duvan, Ottokök
Dragarbrunnsdatan 69
Tis
07:30
RC Uppsala LinneHotell Duvan,
Dragarbrunnsgatan 69
Mån 07:30
RC Uppsala Norra
Borgen Restaurang och Festsalar,
Orphei Drängars Plats 1
Tis
12:00
RC Uppsala Södra
Hotell Botanika (f.d. Hotell Linné), Skolgatan 45 Fre
12:00
RC Uppsala Östra
Borgen Restaurang och Festsalar,
Orphei Drängars Plats 1
Mån
12:00
RC Uppsala-Carolina
Samariterhemmet
Samaritergränd 2
Tors
12:00
RC Vallentuna
Vallentuna Golfklubb
Vallentuna-Veda 1
Fre 12:00
RC Vaxholm
Waxholms Hotell
Hamngatan 2
Mån 19:00
RC Väsby
Scandic InfraCity Bredden Upplands Väsby
Kanalv 10 C
Fre 11:45
RC Österåker
Bistro Fusion, Alceahuset
Hackstavägen 22
Mån 12:30
RC Österåker Första Frukost
Folkets hus
Stationsgränd 3-5
Fre 07:15
RC Östhammar
Glenn Miller Bar och restaurang, Drottninggatan 10 Mån 18:00 Varannan vecka, jämna veckor


Medlemmar

Aktiva medlemmar 2564
- Herrar 1755
- Damer 809
Paul Harris Fellow 469
Gästmedlemmar 25
Hedersmedlemmar 78
Andra kontakter 97

Adress

-
Stockholm -
Sverige

Kontakter

  • Peter Moberg, Distriktsguvernör (DG)

    Peter Moberg, Distriktsguvernör (DG)

    skicka e-post
  • Anders Eriksson, Kontaktperson Ungdomsutbyte (DC), Kontaktperson Nya Generationer, Distriktets IT-samordnare (DITS)

    Anders Eriksson, Kontaktperson Ungdomsutbyte (DC), Kontaktperson Nya Generationer, Distriktets IT-samordnare (DITS)

    skicka e-post
  • Mats Seyffarth, Distriktets IT-samordnare (DITS)

    Mats Seyffarth, Distriktets IT-samordnare (DITS)

    skicka e-post
  • Hang Huynh, Distriktets IT-samordnare (DITS)

    Hang Huynh, Distriktets IT-samordnare (DITS)

    skicka e-post
  • Birgitta Dickson, Tillträdande guvernör (DGE)

    Birgitta Dickson, Tillträdande guvernör (DGE)

    skicka e-post
  • Eva Ahlsten, Distriktssekreterare

    Eva Ahlsten, Distriktssekreterare

    skicka e-post
  • Björn Falkeblad, Skattmästare

    Björn Falkeblad, Skattmästare

    skicka e-post
  • Fredrik Näslund, Webmaster distriktet, Ordf. Info/PR-kommittén

    Fredrik Näslund, Webmaster distriktet, Ordf. Info/PR-kommittén

    skicka e-post
  • Elisabeth Norrby, Distriktsinstruktör, Ordförande Utbildningskommittéen

    Elisabeth Norrby, Distriktsinstruktör, Ordförande Utbildningskommittéen

    skicka e-post